Evropa ve škole

12. 06. 200822. 06. 2008

Výstava Evropa ve škole a její doprovodné programy

„Dětský výtvarný projev je kouzelným a neopakovatelným odrazem osobitého světa dětí i nenahraditelnou možností nás, dospělých, nahlédnout do jeho zákonitostí. Pro mne osobně setkání s ním znamená mnoho: návrat, alespoň symbolický, do dětství, kdy se vytvářel můj trvalý vztah k výtvarnému umění, a v neposlední řadě i nevyčerpatelnou inspiraci a často dokonce nedostižný vzor mé vlastní tvorby. Snad i proto se výtvarná tvořivost dětí a výchova s ní spjatá staly trvalou součástí mého života.

Věřím, že úsilí věnované podpoře dětské tvorby, ať už výtvarné či literární, má pevný smysl.

Evropa ve škole, tento ojedinělý mezinárodní výtvarný a literární projekt, tak naplňuje nejen moji potřebu být ve styku s výtvarně pedagogickým děním u nás i v zahraničí, ale také se obohacovat blízkým a přátelským kontaktem se stejně zaměřenými kolegy z oboru, bez nichž by se projekt nemohl realizovat.“

SMYSL A CÍLE

Mezinárodní soutěžní výtvarný a literární projekt Evropa ve škole představuje úspěšnou formu vzdělávání a výchovy k evropskému myšlení. Je určen dětem a mladým lidem od 5 do 21 let ze všech typů škol (včetně mateřských a uměleckých) a školských zařízení. Vychází z vědomí kontinuity hodnot národní, evropské a světové kultury, je výrazem snahy o vytvoření kulturní integrity „starého“ kontinentu a prostředkem k rozvoji mezinárodní spolupráce a porozumění.

Konkrétním naplněním těchto snah v jednotlivých zemích Evropy je především soutěž mladých výtvarníků a literátů, výstavy a jiné formy propagace jejich tvorby, tvůrčí semináře apod. Na mezinárodní úrovni pak setkání a semináře s výměnou zkušeností, sbližováním a poznáváním.

Z HISTORIE

Projekt je organizován nepřetržitě od roku 1953 ve 33 zemích, nejdříve pod názvem „Den evropských škol“, poté „Evropa ve škole“. Děje se tak pod záštitou Rady Evropy, Evropského parlamentu, komise Evropské unie, Evropské kulturní nadace a dalších významných institucí.

Česká republika byla přizvána k účasti v roce 1991 jako první stát bývalého socialistického bloku. Vyhlašovatelem prvního ročníku ve školním roce 1991/1992 i všech následujících ročníků se stalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. MŠMT ČR tak reagovalo na závěry konference ministrů školství členských zemí Rady Evropy ve Vídni v roce 1991, které mj. zavázaly účastnické země včetně tehdejšího Československa k všestranné podpoře a posilování evropské dimenze ve výchově.

Propagací, organizací a odbornou garancí projektu byla rozhodnutím MŠMT ČR ze dne 4. 2. 1992 pověřena společnost pro kulturní a uměleckou spolupráci Euroatelier se sídlem v Českých Budějovicích, která zabezpečila 1. - 8. ročník projektu. Na sklonku roku 1999 se funkce garanta ujala z pověření MŠMT ČR jeho přímo řízená organizace, Institut dětí a mládeže MŠMT.

SOUČASNOST

Česká republika aktuálně naplňuje myšlenky projektu především organizováním výtvarné a literární soutěže a pořádáním výstav v ČR i v zahraničí. Hlavním koordinátorem veškerých aktivit je čtyřčlenný národní komitét, jmenovaný ministerstvem školství na tříleté funkční období. Jeho úkolem bylo a je zajistit propagaci projektu, řádný průběh soutěže a prezentaci výsledků i prací - to vše v rámci obecně platných předpisů MŠMT, kterými se řídí organizace soutěží a přehlídek, a v limitech finančních prostředků vyčleněných na aktivity projektu Evropa ve škole z rozpočtu MŠMT.

ORGANIZACE SOUTĚŽE

Vlastní výtvarná a literární soutěž se v České republice tradičně odvíjí postupovým způsobem od školních kol přes krajská kola a vrcholí kolem ústředním. Od celoevropsky jubilejního 50. ročníku ve školním roce 2002/2003 se krajská kola uskutečňují ve všech 14 krajích. Laureáti jsou odměňováni věcnými cenami a každoročně se účastní prázdninových poznávacích a vzdělávacích pobytů v evropských zemích.

Téma soutěže je v každém ročníku jiné a společné pro všechny země zapojené do projektu. Jednotlivé národní komitéty toto téma rozpracovávají podle místních podmínek a s ohledem na značný věkový rozptyl účastníků (5-21 let).

ÚSTŘEDNÍ PŘEHLÍDKY

Ústřední přehlídka každoročně navazuje na vyhodnocení prací v ústředním kole soutěže. Pořadatelem je pokaždé jiný region a město. Přehlídka je spojena s vernisáží výstavy nejlepších prací a slavnostním vyhlášením výsledků. Koná se zpravidla začátkem června, trvá obvykle dva dny a zahrnuje rovněž kulturní program (návštěvy galerií, kulturních vystoupení, místních památkových objektů ad.). Účastníkům soutěžní části projektu dává možnost setkání a výměny zkušeností, poznatků, dojmů...

Pověření organizací ústřední přehlídky projektu Evropa ve škole přináší pořadatelům nejen množství práce a značnou odpovědnost, ale také podporu zájmu o uměleckou výtvarnou a literární tvorbu v daném regionu, a rovněž zápis pořadatelského města a kraje do povědomí veřejnosti doma i v zahraničí. Jméno organizátora figuruje na všech materiálech vydávaných k propagaci soutěže a její ústřední přehlídky (kalendář s ukázkami oceněných prací, sborník literárních prací, plakát s výsledkovou listinou, pozvánky atp.).

Prostřednictvím zprávy o ústřední přehlídce pro Koordinační centrum projektu Evropa ve škole v Bonnu se o pořadatelském městě dozví téměř celá Evropa, což otevírá cestu k navázání a rozvoji mezinárodních kontaktů.

doc. PaedDr. Matouš Vondrák, CSc.
předseda českého národního komitétu projektu Evropa ve škole


TISKOVÁ ZPRÁVA: Evropa ve škole