english
HomeSbírkyPřírůstkyKonkrétní přírůstek

Konkrétní přírůstek

img

Kvetoucí jabloň 20. léta 20. století

získáno 2016

Jan Honsa

6. 6. 1876 Tisová u Vysokého Mýta - 9. 9. 1937 Polička

Malíř, grafik.

Studia: Od r. 1893 AVU v Praze (J. Mařák). 1893 studijní cesta do Paříže a Normandie, 1911 stipendijní cesta do Drážďan, Berlína a Mnichova, Holandska, Belgie, Francie.

Vystavoval od r. 1900

Jan Honsa patřil k početné generaci žáků Julia Mařáka, který po vzoru francouzských impresionistů  často zajížděl se studenty malovat do otevřené krajiny. Oblíbeným místem se pro ně stalo okolí Okoře. Toto prostředí inspirovalo také Antonína Slavíčka a  jeho vrstevníky. Honsa si pro obraz Partie u Okoře vybral zákoutí za humny se stromy a bujícími plevely. V tomto komorním záběru zdařile propracovává  postupy impresionismu, využívá hry světla a stínu, odlesků slunce na listech v korunách stromů i na okvětí vegetace, zářivě kontrastujících se zastíněnými keři. Záznam tohoto „dojmu - imprese" zastavil čas a náladu v chvějivém horkém dni,  tak jak ji malíř v dané chvíli vnímal. Obraz darovala spolu s dalšími díly v roce 1988 do roudnické galerijní sbírky paní Anna Hůlová. Kolekci, v níž jsou obsaženy především obrazy z přelomu devatenáctého a dvacátého století, vytvářel postupně manžel Anny Hůlové, profesor Zdeněk Hůla, který patřil ke známým osobnostem hudebního prostředí v oboru pedagogickém i skladatelském. Jeho instinkt pro kvalitu obrazu se odrazil ve výběru výtvarných děl, k němuž Partie u Okoře náleží. Velkorysý dar Anny Hůlové roudnické galerii tak pomohl rozšířit okruh autorů, kteří tvořili těžiště sběratelského zájmu Augusta Švagrovského.plátno, olej, v.69,5 cm, s.89,5 cm
sign.: vpravo dole: J.Honsa

přír. č. 15/2016
ič. O 1203

 

Malba na plátně s motivem solitéru rozkvetlé jabloně od významného českého krajináře první poloviny 20. století byla součástí rozsáhlého odkazu galerii z roku 2015, který učinila paní Věra Venzarová. Na obraze, rámcově datovaném do 20. let 20. století, je zachycena nízká chalupa s plaňkovým plotem a trojicí různě vzrostlých jabloní. Motiv rozkvetlého stromu – oblíbený námět impresionisticky orientovaných malířů – se také v tvorbě Jana Honsy objevuje v mnoha variantách a modifikacích.

přír. č. 15/2016
i. č. O 1203

 

 
 
youtubeGalerie blog
Tel: 416 837 301
E-mail: galerie@galerieroudnice.cz

Mapa stránek
© 2012  Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem
- Očkova 5,  413 01 Roudnice nad Labem

 Webdesign saKra, realizace Michal Ševčík