english
HomeVýstavyTiskové zprávyTisková zpráva: Monika Žáková / Ozvěny fragility

Tiskové zprávy

Tisková zpráva: Monika Žáková / Ozvěny fragility

9. 6. 2020 - GMU

Monika Žáková představuje v Roudnici nad Labem nový obrazový cyklus Ozvěny fragility

Na začátku měsíce června se mohou návštěvníci Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem těšit na novou výstavu série abstraktních pláten Moniky Žákové. Autorka na ní představí svou nejnovější tvorbu, v níž se mimo jiné dotýká také otázek ekologických dopadů lidské existence. Její obrazy budou k vidění, spolu s prodlouženou site specific výstavou Tomáše Polcara, do 23. srpna 2020.

Nová roudnická výstava Moniky Žákové, kterou mohou návštěvníci v galerii zhlédnout od 9. června, je odvozena od jejího nejnovějšího výtvarného počinu, obrazového cyklu s názvem Echoes of Fragility. Během několikaměsíční práce na tomto cyklu autorka studovala vlastnosti textilu a možnosti jeho využití pro svůj tvůrčí záměr. Textil jakožto základní produkt lidské kreativity odvislé od potřeby poskytnout nahému tělu teplo a pohodlí a zároveň jako jeden z hlavních materiálů, z nichž sestává závěsný obraz, je v této sérii podroben zkouškám svých vlastností, jako jsou pevnost, paměť, struktura či poddajnost. Překládáním, tužením a kolorováním různých druhů především přírodních tkanin tak vznikají po celé ploše obrazu zajímavé lomené geometrické kompozice umocněné nenápadnou barevnou tonalitou.  O co ve své tvorbě umělkyně usiluje, dále přibližuje kurátorka výstavy Petra Mazáčová: „Během tohoto téměř happeningového tvůrčího procesu se Žáková snaží materiál pochopit a komunikovat s ním o možnostech jeho fyzické transformace. Vedle toho se skrze použitý materiál dotýká také problematiky ekologické udržitelnosti lidského tvoření a existence.“

Malířka Monika Žáková (*1987) patří v současnosti mezi úspěšné české výtvarníky mladé generace, jejichž výtvarná práce se svým formálním zaměřením hlásí k odkazu geometrické abstrakce. Pro její tvorbu je charakteristický metodický přístup k vizuálnímu uchopení obrazového média, do něhož se kromě logiky a systematičnosti promítá částečně také emocionální hledisko. Svá výtvarná díla vytváří s precizností a vysokou řemeslnou zručností, důraz klade na povrchovou texturu a na práci s použitým materiálem. Stejně jako umělcům její generace, je také jí vlastní hledání nových podnětů, experimentování s novými materiály či tvůrčími procesy. Ačkoli je její hlavní doménou malba, kterou absolvovala na Akademii výtvarných umění v Praze v Ateliéru Malířství I pod vedením Jiřího Sopka, stále častěji zapojuje do své tvorby další materiály (papír, kov, textil) a zkoumá nové možnosti výtvarného zpracování napříč disciplínami.

 

Kurátorka výstavy: Petra Mazáčová

Kontakt pro novináře: Lucie Švec Kabrlová

Galerie moderního umění, Očkova 5, Roudnice nad Labem 413 01

Tel.: 416 837 301, galerie@galerieroudnice.cz

Bližší informace na www.galerieroudnice.cz, www.farnostroudnice.cz

otevírací doba:

úterý–neděle: 10.00–17.00

 
 
youtubeGalerie blog
Tel: 416 837 301
E-mail: galerie@galerieroudnice.cz

Mapa stránek
© 2012  Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem
- Očkova 5,  413 01 Roudnice nad Labem

 Webdesign saKra, realizace Michal Ševčík