english
HomeVýstavyTiskové zprávyTisková zpráva k výstavě Vladimíra Drahozalová Nad hlavou

Tiskové zprávy

Tisková zpráva k výstavě Vladimíra Drahozalová Nad hlavou

29. 11. 2016 - GMU

Tisková zpráva

Vernisáž výstavy se koná ve čtvrtek 8. prosince 2016 v 17.00 v Galerii moderního umění v Roudnici nad Labem, Očkova 5. Výstavu zahájí Alena Potůčková, ředitelka Galerie moderního umění. V hudebním programu zazní Fantaisie Pastorale Eugèna Bozzy a pět kusů pro hoboj (výběr) Antala Dorátiho v podání Anny Červenkové (hoboj) a Jiřího Holeni (klavír).

V cyklu Nová jména představuje Galerie moderního umění mladé umělce či autory, kteří se dosud neměli příležitost plně etablovat na výtvarné scéně. Navazuje tak na tradici instituce, která vždy usilovala o objevování nových talentů. Do této dramaturgické linie zapadá i pozornost soustředěná k regionálním či místním osobnostem. Takový program naplňuje výstava roudnické výtvarnice Vladimíry Drahozalové (*1953). Autorka se začala volné tvorbě věnovat jako privátní zálibě již v mládí, kdy navštěvovala výtvarnou školu Olgy Vaicové, a poté v době, kdy působila jako kurátorka sbírky Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem (1983–2010). Naplno se však její zájem mohl rozvinout teprve po odchodu ze stálého angažmá. Tehdy se také mohla ještě více zapojit do spolupráce s Dílnou ručního papíru v Litoměřicích, kolem níž se vytvořila aktivní komunita amatérských i profesionálních výtvarníků. S ní také absolvovala řadu společných výstav.

Samostatné prezentace v Libochovicích, Litoměřicích a Brozanech nesly názvy Pastely krajiny, z nichž je patrné, jaká je základní orientace tvorby a jakou technikou autorka obvykle pracuje. Zatím poslední výstava Zahrady… Pastely, barvy, zážitky v Podřipském muzeu v Roudnici nad Labem (2014) její specializaci ještě upřesnila. Pastel jí umožňuje vyjádřit pomocí lehkých dotyků či čar ty nejniternější pocity a zážitky z pobytu v krajině. V roce 2015 také začala vést kurs práce s pastelem v rámci Univerzity třetího věku při UJEP v Ústí nad Labem, který se odehrává v ateliéru Výtvarka sousedícím s budovou Galerie moderního umění. Vladimíra Drahozalová často přivádí své klienty do stálé expozice, aby se inspirovali moderním uměním velkých mistrů. Uplatňuje přitom své bohaté zkušenosti z kurátorské praxe, během níž představovala malým i velkým návštěvníkům poklady roudnické sbírky.
Galerie jí vděčí za probuzení zájmu o umění a kulturu u početného publika. Výstava Nad hlavou otevírá v tvorbě Vladimíry Drahozalové novou etapu, která
má však starší genezi. Dokládají to fotografie – černobílé z devadesátých let, barevné pak z počátku nového tisíciletí – pořízené téměř mimoděk, když autorku oslovil nějaký poutavý detail. Její představivost inspirovala sama „grafika přírody“. Rozvlněné traviny, větvičky na sněhu, zlaté lístky na hladké kovové hladině, magické světlo ve stromoví, struktura keřů, vše se jí ukládá do paměti, aby se to pak vynořilo v nové podobě jako abstrahovaný záznam pohledů dolů, na zem či na hladinu, nebo nahoru, do nebe. Po pastelu si autorka osvojila technologii akrylu. Vzdala se drobných formátů a vkročila do nové dimenze. Pracuje štětcem na čtvercovém pauzovacím papíře, jenž jí umožňuje dosahovat zajímavých efektů. Ideální způsob instalace si říká
o práci s metodou průsvitu. Zájem o detail, jenž z přírodního motivu vybírá téměř abstraktní kompozici a v němž se zároveň skrývá základní informace o celku, vybízí k přirovnání s minimalistickými výtvarnými postupy vlastními asijským kulturám. 

Autorka se jim blíží nezáměrně, ve své tvorbě se řídí pouze instinkty, jež ji spolehlivě vedou k cíli. Jemný kolorit lehkých gest zaznamenaných na průsvitném papíře vypovídá o intimní povaze křehkého malířského sdělení. Vede nás k pohledu vzhůru do imaginárních korun stromů, z nichž opadávají lístky barevných květů.

Výstavu podpořilo Ministerstvo kultury ČR.

Pro veřejnost bude otevřena od 9. 12. 2016 do 12. 2. 2017, úterý – neděle 10.00–12.00 a 13.00–17.00.

Autorka výstavy: Alena Potůčková

Výstavu doprovází katalog s textem Aleny Potůčkové a barevnými reprodukcemi.

Doprovodný program k výstavě:
výtvarná dílna Pastely s autorkou Vladimírou Drahozalovou / 26. 1. 2017 od 16.00
Bližší informace na www.galerieroudnice.cz

Kontakt:

Lucie Kabrlová GMÚ
galerie@galerieroudnice.cz
tel.: 416 837 301

Doprovodný program:

PASTELY s Vladimírou Drahozalovou

Výstava:

Vladimíra Drahozalová / Nad hlavou

 
 
youtubeGalerie blog
Tel: 416 837 301
E-mail: galerie@galerieroudnice.cz

Mapa stránek
© 2012  Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem
- Očkova 5,  413 01 Roudnice nad Labem

 Webdesign saKra, realizace Michal Ševčík