english
HomeVýstavyTiskové zprávyTisková zpráva k výstavě Osvobozené divadlo očima Alexandra Paula

Tiskové zprávy

Tisková zpráva k výstavě Osvobozené divadlo očima Alexandra Paula

13. 9. 2018 - GMU

20. září - 25. listopadu 2018

Ve foyer roudnické galerie bude ve čtvrtek 20. září slavnostně zahájena výstava Osvobozené divadlo očima Alexandra Paula uspořádaná ve spolupráci s Archivem atelieru Paul. Bude zde představena autorova fotografická práce spojená s obdobím jeho angažmá v Osvobozeném divadle. Výstava potrvá do 25. listopadu 2018.

S historií československé fotografie je Alexandr Paul (1907-1981) spjat především od roku 1930, kdy s fotografem Františkem Illkem představil v pražském paláci Adria v Jungmannově ulici patrně nejmodernější ateliér své doby, Press Photo Service. Vedle reportáží a reklamy rozvíjel svůj talent jako člen Umělecké besedy v prostředí ateliérů výtvarných umělců a architektů, či v pražských divadlech. Byl to bohatý společenský život. K němu patřila také činnost, kterou organizoval Společenský výbor – proslulé pravidelné „čaje" s častou účastí Jaroslava Ježka, masopustní „soirées masquées", mikulášské a silvestrovské večírky, Paulem dokumentované, dávaly možnost setkání členů ze všech odborů s okruhem přátel a příznivců Umělecké besedy. Ostatně s besední „dvoranou“ jsou spojeny také počátky Osvobozeného divadla. Umělecká beseda pořádala také pravidelné výstavy členů, pro Alexandra Paula vyvrcholily ve dvou přelomových akcích mezinárodního dosahu. Byla to prestižní výstava Staré umění na Slovensku (1937) a monumentální výstava a slavnost Pražské baroko 1600 - 1800 ve Valdštejnském paláci (1938). Členstvím v Umělecké besedě získal Alexandr Paul řadu zkušeností, které později uplatnil v proslulých československých pavilonech Světových výstav v Bruselu a Montrealu.

Fotografie Osvobozeného divadla představují významnou kapitolu v tvorbě Alexandra Paula, umocněnou jeho přátelstvím s Voskovcem a Werichem. V průběhu let 1931-1938 zaznamenal všechny hrané divadelní hry (ale i orchestr Jaroslava Ježka, Jenčíkovic girls, život v zákulisí), když vystřídal coby „dvorní fotograf“ místní fotografy Schlossera a Neckáře. Paulovy snímky jsou ale ze zcela jiného soudku. Ukazují jeho reportérské schopnosti, na nichž se jistě podílelo školení u fotografa Zelenky (Foto Ideal Karlín).

Výstavu podpořilo Ministerstvo kultury ČR.

Výstava bude pro veřejnost otevřena od 20. 9. do 25. 11. 2018, úterý – neděle 10.00–17.00. Kurátorka výstavy: PhDr. Marcela Stránská Výstavu doprovodí katalog s textem Marcely Stránské.

 
 
youtubeGalerie blog
Tel: 416 837 301
E-mail: galerie@galerieroudnice.cz

Mapa stránek
© 2012  Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem
- Očkova 5,  413 01 Roudnice nad Labem

 Webdesign saKra, realizace Michal Ševčík