english
HomeVýstavyArchivLettrismus

Výstavy

img

Lettrismus

Předchůdci a následovníci

11. září - 23. listopadu 2008

Pod cizím názvem lettrismus se skrývá české umění šedesátých let, kdy umělci začali na obraze uplatňovat písmo v jiném významu, než jak je běžně používáno v životní praxi.

Toto umělecké hnutí se zrodilo ve Francii a jeho otci byli převážně básníci – do výtvarného umění se dostalo až druhotně. Inspirovali se jím i čeští výtvarní  umělci, protože si uvědomovali, že skýtá netušené možnosti, se kterými dosud malíři běžně nepracovali.

Výstavu, která se bude zabývat tímto zajímavým tématem, koncipovala její autorka Miroslava Hlaváčková jako cestu za poznáním východisek tendence, za jejím rozkvětem v šedesátých letech minulého století i za současnými umělci, kteří odkaz lettrismu nadále rozvíjejí. Diváci se tak budou moci dozvědět, jak se písmo jako výtvarný znak proměňovalo v osobitých verzích více než třiceti českých autorů od přelomu 19. a 20. století až po dnešek. Setkají se tu se slavnými předchůdci, jako například Emilem Fillou či Kamilem Lhotákem, hlavními protagonisty lettrismu Jiřím Kolářem, Zdeňkem Balcarem, Eduardem Ovčáčkem, Milošem Urbáskem či Karlem Trinkewitzem, ale i jeho následovníky Jiřím Davidem či Tomášem Císařovským.

Autor:

Miroslava Hlaváčková, GMU

Pořadatel:

Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem

Tisková zpráva:

Lettrismus / Předchůdci a následovníci

Pozvánka:

ke stažení

fotogalerie fotogalerie fotogalerie fotogalerie fotogalerie fotogalerie
 
 
youtubeGalerie blog
Tel: 416 837 301
E-mail: galerie@galerieroudnice.cz

Mapa stránek
© 2012  Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem
- Očkova 5,  413 01 Roudnice nad Labem

 Webdesign saKra, realizace Michal Ševčík